(خداوندا) چه دارد آن كس كه تو را ندارد؟ و چه ندارد آن كه تو را دارد؟ آن كس كه به جای تو چیز دیگری را پسندد و به آن راضی شود، مسلما زیان كرده است . دعای عرفه ، بحار الانوار، ج 98، ص228        

پست الکترونیکی

کتابخانه

امور امور دانشجويي
اداره ارتباط با صنعت

واحد ارتباط با صنعت و مراکز علمی

ارتباط با صنعت پژوهشگاه با داشتن پیشینه­ای پربار از ابتدای تشکیل تاکنون با تکیه بر توانمندي‌هاي اعضاي هيئت علمي مجرب، كارشناسان پژوهشي، امكانات دستگاهي و كارگاهي مجهز و به روز و زيرساخت منطبق بر استانداردهاي ملي و بين‌المللي پژوهشگاه و در راستای رسالت پاسخ­گويي به نيازهای صنعت و مراكز پژوهشی موفق به انجام طرح­های صنعتي متعددی در قالب آموزش، مشاوره و خدمات صنعتي در راستای رسالت پاسخگویی به نیاز­های صنعت و مراکز پژوهشی خود شده است. این مدیریت آمادگی خود را برای ارایه خدمات و همکاری و تسهیل فرایند انعقاد قرارداد و انجام طرح­هاي مشترك در زمينه‌هاي صنايع بالادستی و پايين دست پتروشیمی شامل صنايع پلاستيك، لاستيك، رنگ و روكش‌هاي سطح، زیست­ پليمر، كامپوزيت، سامانه‌هاي دارورساني، تبديل گاز، پلي‌يورتان، کاتالیزور و مواد و محصولات پتروشیمیایی اعلام می­کند.

 

راهبرد­های اجرایی:

 • تأسيس دفاتر نمايندگي صنعت در پژوهشگاه و بالعكس.
 • ايجاد واحد "ارتباط با صنعت" الكترونيكي.
 • افزايش تعامل با نهادهاي متولي صنايع مرتبط(خصوصي و دولتي)‌ بعنوان يكي از درگاه­هاي مهم ارتباطي.
 • ايجاد بانك اطلاعاتي صنايع پليمر و نيازهاي آن.
 • شناسايي نيازهاي فني صنايع پليمري كشور و برنامهريزي و اجراي طرحهاي تحقيقاتي مرتبط و متناسب با نيازها
 • ایجاد بستر لازم براي بهره­گیری متقابل دانشگاه­ها و صنایع
 • برگزاري نشست و سمينار با همكاري صنايع و مراكز توليدي براي شناسايي مشكلات و نيازهاي صنايع در جهت توسعه و تعميق ارتباط با صنعت
 • مشاوره در زمينه انتقال دانش فني و خطوط توليد و نظارت بر آن
 • ارائه خدمات آزمایشگاهی به صنعت و مراکز علمی پژوهشی
 • برپايي كارگاه­هاي آموزشي كوتاه مدت و بلندمدت به منظور ارتقاي سطح دانش و مهارت كاركنان صنايع پليمري
 • برقراری ارتباط مؤثر و فعال با سایر نهادهای حمایت کننده از نوآوران و پژوهشگران و كمك به استاندارد كردن محصولات و صنايع پليمري

 

 

بدین منظور واحد هاي زيرمجموعه واحد ارتباط با صنعت به صورت زیر تعریف گردید:

1- بازرسی و مشاوره  فنی

پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران با داشتن متخصصان و كاركنان كارآمد فني و با استفاده از توانمندی های 2 آزمایشگاه و 11 کارگاه، گستره ای از خدمات را در زمینه شناسایی و اندازه گیری خواص و ساخت قطعات ارائه می­دهد و همچنین توانایی ارائه خدمات در حوزه كنترل و صحه‌گذاري بر طرح‌هاي كيفي ارائه شده از سوي توليد كنندگان مطابق با نيازمندي‌ها و استانداردهاي مربوط است.

كنترل و نظارت بر نحوه ارزيابي توليد كنندگان مواد اوليه، نظارت بر نحوه بازرسي، اقدام وارداتي و صادراتي، كنترل ادواري مراحل توليد، بازرسي و صحه‌گذاري كنترل‌هاي انجام شده روي محصول نهايي و سوابق فني مطابق با استانداردهاي روز مربوط است.

همچنین این مرکز دارای گواهینامه استاندارد­های ISO 9001:2008 وISO/IEC 17025  و ISO 17020  بوده و صلاحیت آن از طرف موسسه استاندارد و تحقیقات (ISIRI) تائید شده است.

همچنین این واحد با هدف ارتقاء بخشيدن به كيفيت فعاليتهاي توليدي و فني مهندسي به عنوان بازوي صنايع پليمري و وابسته تاسيس گرديده است تا بستري مناسب را جهت بررسي فني علمي مسائل و مشكلات صنعت و به صورت كاملا كاربردي و عملياتي با پشتوانه شبكه گسترده­اي از اساتيد، متخصصين صنعتي و مراكز آزمايشگاهي و كارگاهي در بطني كاملاً نظامند مهيا سازد تا هنگام بروز مشكل، صنعتگران و پژوهشگران به مشاورين كارآموز مراجعه نموده و به سهولت به دفع و درمان مشكلات فني خود اقدام نمايند.


2 - كلينيك صنعت 

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با پشتوانه شبکه گسترده ای از اساتید و متخصصین فنی و متشکل از 4 پژوهشکده به نام­های پژوهشکده فرایند، پژوهشکده پتروشیمی، پژوهشکده علوم و پژوهشکده مهندسی و با استفاده از توانمندی­های 22 آزمایشگاه و 11 کارگاه در راستای حرکت به سمت ایجاد رابطه سازنده و پایدار بین صنعت و پژوهشگاه، عارضه‌يابي و حل مشکلات صنايع مرتبط ، هدایت پروژه­های پژوهشی به سمت تحقيقات كاربردي و صنعتي و نیازگرایی تحقیقات، غنی‌سازی علمی و تخصصی واحد های تحقیق و توسعه صنایع مرتبط و ارتقای علمی پرسنل تولید، اقدام به راه اندازی کلینیک صنعت نموده است.

این کلینیک با دارا بودن واحدهای مشاوره و بازرسی فنی ، خدمات آزمایشگاهی و آموزش صنعتی آماده ارائه خدمات ذیل به واحد های تولیدی و صنعتی می­باشد:

 •     ارائه مشاوره تخصصی-فنی به واحدهای صنعتی در جهت حل مشکلات فنی و ارتقا کمی و کیفی محصولات تولیدی، عارضه یابی و بهینه سازی خطوط تولید، بهبود فرآیند راهنمایی در انتخاب مواد اولیه
 •       مشاوره در زمینه انتقال دانش فنی و انتخاب ماشین­آلات تولید و نظارت بر آن
 •       تهیه فرمولاسیون و مهندسی معکوس محصولات جدید پلیمری رقابت پذیر با محصولات مشابه خارجی
 •       امکان سنجی راه اندازی خط تولید محصول با نگرش بر صرفه اقتصادی
 •       برپایی کارگاه­های آموزشی تخصصی کوتاه مدت و بلند مدت به منظور ارتقای سطح دانش و مهارت کارکنان صنایع مرتبط
 •       کنترل و بازرسی بر اقلام وارداتی- صادرتی، قطعات تولیدی و مراحل تولید محصولات پلیمری

       ايميل ارتباط با واحد كلينيك صنعت  Clinic_indust@ippi.ac.ir 

   3- توسعه و تحقیق بازار

از اولين مرحله آغاز يك فكر، بازاريابي به همراه آن آغاز مي‌شود. در تمام مراحل فراورش محصول جديد پژوهشي، بازاريابي پي‌گيري مي‌شود و در مرحله‌اي كه محصول درصدد انتقال به بازار يا صنعتي خاص است، بازاريابي نقش مهمي را در راستاي ايجاد برنامه‌ريزي استراتژيك بازاريابي محصول و برنامه‌هاي عملياتي آن ايفا مي‌كند. بازاريابي به عنوان ابزاري در خدمت تجاري كردن محصول است. پس از آن كه محصول به بازار يا صنعت خاصي منتقل مي‌شود، نقش بازاريابي هنوز ادامه مي‌يابد، اما رسالت تجاري كردن كالا به پايان مي‌رسد. از جمله فعالیت های این واحد می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • شناسايي نيازهاي فناوري صنايع پليمر، شيميايي و صنايع وابسته هم‌چنين آفرينش بازارهاي جديد براي محصولات توليدي
 • شناسايي رقبا در بخش بازار هدف
 • تدوين استراتژي بازار براي محصولات پژوهشي
 • تحليل و مطالعه بازار براي محصولات پژوهشي
 • پياده‌سازي فرايند ارتباطات يك‌پارچه بازاريابي و مديريت ارتباط با مشتري
 • بازاريابي و فروش الكترونيك
 • شناساندن توانمندي‌ها و خدمات پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي به بازار
 • تهيه و به‌روزرساني بانك‌هاي اطلاعات مشتريان و توانمندي‌هاي پژوهشگاه.

 

  4- آموزش صنعتی

این واحد نیازهای آموزشی داخلی را شناسایی و متناسب با آنها دوره­ها و کارگاه­های آموزشی تخصصی در زمینه­های مختلف علوم و فناوری پلیمر و سایر علوم و فنون مرتبط با کیفیت مناسب را به طور حضوری یا مجازی با بهره­گیری از اساتید و متخصصان توانمند و مجرب ارائه می­کند، به نحوی که مطالب نظری و عملی این دوره­ها به افزایش مهارت­های فردی و ارتقای دانش آنها می­انجامد. این امر مشتریان را به بهره­وری و نشاط کاری بیشتر سوق می­دهد و پژوهشگاه از لحاظ اعتبار و کیفیت ارائه آموزش­های تخصصی به عنوان گزینه اول در نظر گرفته می­شود. قابل ذکر است که تعداد دوره­های آموزشی بیش از 150 دوره می باشد.

 

مدیریت ارتباط با صنعت:

تلفن: 44580050 021

فاكس:44580161 021    

 

 

 
 
  
 
 
 
 
فرم تعريف پروژه (صنعتي)